Köprülü Fazıl Ahmet Paşa
Köprülü Fazıl Ahmet Paşa
Köprülü Fazıl Ahmet Paşa
Cerrah Mehmed Paşa

Cerrah Mehmed Paşa (d. ? – ö. Ocak 1604) III. Murat ve III. Mehmet saltanatları döneminde sadrazamlığa kadar yükselmiş (9 Nisan 1598 – 6 Ocak 1599) tarihleri arasında yaklaşık onbir ay sadrazamlık görevi yapmış bir Osmanlı tabibi ve paşasıdır.

Yaşamı
Enderûn mektebinde yetişmiştir. Hasoda ağalarından iken Şehzade Mehmet’i sünnet etmekteki mahareti sebebiyle isim yapmis. Enderûndan cikmasi ile yeniçeri ağalığı gorevine atanmistir. Daha sonra kubbe veziri olmuştur. Ikinci vezir iken 9 Nisan1598 Sadrazam Hadım Hasan Paşa’nın idam edilmesi üzerine sadrazam tayin edilmiştir.

İngiliz Elçisi Lallo’nun hatıralarına gore III. Mehmed’in halası ile evlenmiştir.

Sadrazam iken ilerleyen nikris hastalığından muzdarip oldugundan dolayı bir muddet sonra sahsen sadrazamlik islerine bakamayip bir yardimci ile is gormesi gerekmistir. Bu, Sultan III. Mehmed tarafindan uygun gorulmeyip 6 Ocak 1599’da sadrazamliktan azledilmistir. Yerine Damat İbrahim Paşa ucuncu defa sadrazam yapilmistir.

Bundan sonra bir muddet daha yasayan Cerrah Mehmet Paşa Ocak 1604’da (Hicri Saban 1012’de) vefat etmistir. Gunumuzde İstanbul’da ismini tasiyan Cerrahpaşa semtinde yaptirdigi Cerrah Pasa Kulliyesi’nin camii avlusunda bulunan türbesine defnedilmistir.

Kendi ismini tasiyan semtte kendi ismini tasiyan, vakfiyesi 1594 (Hicri 1003) tarihi tasiyan Cerrah Mehmed Pasa Camiden, medrese, mektep, sebil, çeşme, şadırvan, dershane ve çifte hamamdan olusan bir kulliyesi bulunmaktadir.