1453-fetih
İstanbul’un Fethi
İstanbul… Güzellikleriyle insanın başını döndüren şehir ne hükümdarların ne imparatorların geçtiği her bir taşının altında farklı bir hikaye barındıran şehirdir İstanbul. İnsan bir kere tutuldu mu İstanbul’a bir daha vazgeçemez. Nice hükümdarların hayallerini süslemiştir nice hükümdarlar ona hakim olmak istemiştir. Tarihte birçok kez kuşatılmıştır İstanbul Avarlar, Emeviler, Abbasiler ancak hiçbirine yar olmamıştır İstanbul direnmiştir ayakta kalmıştır. Osmanlı’da çok istemiştir İstanbul’u Yıldırım Beyazıt, II. Murat onlarda kuşattı İstanbul’u ancak İstanbul onlara da yar olmadı. Vazgeçilir mi ama İstanbul’dan II. Murat’tan sonra Osmanlı tahtına II. Mehmet geçti. II. Mehmet İstanbul ile en çok aşk yaşayan komutandır çıkaramaz aklından İstanbul’u gecesi gündüzü İstanbul olmuştur. II. Mehmet’in en büyük heveslerinden biri İstanbul’u alarak Hz. Muhammed’in hadisine nail olmaktır. Hz. Muhammed İstanbul için şöyle demiştir” İstanbul ne güzel şehir, onu fetheden komutan ne güzel komutan onun askeri ne güzel asker”. Peygamberimizin bu sözü II. Mehmet’in İstanbul’a olan aşkını dahada arttırmıştır ve İstanbul’u ele geçirebilmek için hazırlıklarına başlamıştır.
Fetih İçin Yapılan Hazırlıklar
-Anadolu Hisarının karşısına Rumeli Hisarı yapıldı.
-400 parçalık donanma oluşturuldu.
-İstanbul’un güçlü surlarını yıkabilmek için dönemin en büyük topu Şahi Topu hazırlandı.
-Bizans’a gelebilecek yardımı engellemek için Mora ve Balkanlara ordu yollandı.
-Surlara tırmanabilmek için tekerlekli kuleler yapıldı
Hazırlıkların tamamlanmasıyla fetih hareketi 2 Nisan günü başladı. Ancak İstanbul direnmeye niyetliydi II. Mehmet yüklendikçe İstanbul kaçmaktaydı. Haliç’in girişine çekilen zincir II. Mehmet ile İstanbul’un arasına giriyordu. Peki bu zincir II. Mehmet’e engel olabilir mi? Aşık olduğu İstanbul için gemileri karadan yürütmez mi ? Yürütür elbet tüm engellemelere rağmen II. Mehmet sevgilisine ulaşabilmek adına donanmasını karadan yürütüp Haliç’e girmeyi başarmıştır. Öte yandan Şahi topunun surları dövmesiyle açılan gediklerden Osmanlı askerleri içeri girmeye başlamıştı.Gün gelmişti artık fetih yaklaşmıştı. 53 gün süren mücadele sonunda İstanbul teslim oluyordu artık. Yürü Breee Fatih’in Aslanları Gün Senin Fetih Senin İstanbul Senindir. Kutlu ola.
II. Mehmet 29 Mayıs 1453 günü o çok istediği İstanbul’una kavuşmuştur. Yapılan bu fetih ile II. Mehmet FATİH adını almış ve o günden itibaren FATİH SULTAN MEHMET diye anılmıştır. Çağ açıp çağ kapatan büyük komutan 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu artık senindir İSTANBUL artık senindir.
Sercan YILMAZ